
Една допълнителна стъпка към свободен пазар на електроенергия е Директива 2003/54/ЕО за преразглеждане на предишните политики за изграждане на голям европейски вътрешен пазар на електроенергия и природен газ, за гарантиране сигурността на доставките на електроенергия, насърчаване на конкуренцията, изменение на цените на природния газ и електричеството, както и опазването на околната среда. Насоките очертават функционирането и организацията на пазарите на електроенергия и газ, процедурите за достъп до мрежи и пазари и създаването на регулаторна група на природен газ и електроенергия на европейско ниво. Директивата изисква баланс между въвеждането на ефективна конкуренция и опазването на задълженията за обществени услуги, определени на национално ниво. От юли 2004 г. всички небитови клиенти трябва да могат свободно да избират своя доставчик на електричество и газ, а от юли 2007 г. това право имат и домакинствата.
Регламент (ЕО) № 1775/2005 на Европейския парламент и Съвета от 28 септември 2005 година относно условия за достъп до газопреносни мрежи.
Европейският регламент № 1775/2005 налага условия за достъп, т.нар. методология за определянето на цените на пренос на газ, достъп на трети страни до газопреносната мрежа, въвеждане на разделно счетоводство за пренос, съхраняване и разпределение.
„Трети енергиен либерализационен пакет“
Той съдържа Директива 2009/72/ЕС и Директива 2009/73/ЕС относно общите правила за вътрешния пазар на електроенергия и съответно на природния газ, Регламент (EC) 713/2009 за създаване на Агенция за сътрудничество между регулаторите на енергия, Регламент (EC) 714/2009 относно условията за достъп до мрежата за трансграничен обмен на електроенергия и Регламент (EC) 715/2009 относно условията за достъп до газопреносните мрежи. Според Директивите държавите членки се ангажират да приложат текстовете в националните си законодателства в срок до 3-ти март 2011г.
Най-съществените промени са във връзка с разделяне на производителите и доставчиците от операторите на преносни системи, правото на потребителите да сменят доставчика си на електричество и газ в срок от три седмици и без допълнителни такси, да получават цялостна информация за потреблението си, нов ефикасен механизъм за разглеждане на жалби, повече права при некачествено обслужване и т.н.
Въведена е и така наречената защита на „уязвимите потребители”, която гарантира доставките на енергия на клиенти с неплатени задължения. Законодателните документи предвиждат и ограничаване на контрола над преносните системи от трети страни извън ЕС. В допълнение, законовата рамка изисква създването на електроенергийна борса в България, която да определя равновесните пазарни цени на електроенергия.
Важна стъпка към отворения енергиен пазар е и формирането на така наречените балансиращи групи от производители и търговци. Те ще могат да изкупуват излишната енергия на дадено предприятие или да му продават при нужда.